Současná mimořádná situace kolem koronaviru nás přivádí k nutnosti hledat nové cesty, takže proč to nevyužít pro tradiční učivo tj. slovní druhy. Chystala jsem se už dlouho natočit „výukové“ video. A stále to oddalovala s tím, že není čas, není ta potřeba, není obsah, kdo by na to koukal a proč? Slovní druhy na Youtube už určitě budou apod… (mimochodem výmluva, že na Internetu už něco existuje je docela častá – ano, na Internetu už existuje skoro všechno, ale to by neměl být důvod složit ruce do klína a nic nedělat. Minimálně se něco nového naučíte).
Motivace pro natáčení
A teď tyto „výmluvy“ dostaly jasné odpovědi a i pro mě důvod a chuť zkusit to a jít do toho. Protože, přiznávám, až okolnosti mě „donutily“. Ač jedu v současné době v módu – zpět „jako matka na mateřské“ což si po dvou letech zase maximálně užívám, navíc učitelka v online výuce a konzultacích, čerstvě i s novou pracovní pozicí, tak na „výmluvy“ není čas. Jedeme a musíme jet dál. A mé výše uvedené „chabé argumenty“, zcela ztrácí na aktuálnosti.
5 Důvodů proč si vyzkoušet natáčení videa pro své žáky
- čas věnovaný učení a rozvoji (i sebe sama) je ta nejlepší investice,
- je to potřeba „nestagnovat“ a neztratit kontakt s dětmi,
- výukový obsah je jasný,
- koukají na to třídní děti, možná i jejich rodiče, školní kolegyně, „cizí“ kolegyně, pokud sdílíte a šíříte, a pak už si to jede dál a dál. 🙂 … což je velká zodpovědnost, na což myslím taky,
- navíc mě to začíná bavit, vidím v tom smysl, přenositelné myšlenky, pro děti cestu, kterou se jim zase i na dálku můžu objevit před očima a oni mě vidí a slyší vysvětlovat, gestikulovat a komunikovat, tak jak mě znají.
Tak teď tedy s vlastní „kůží na trh“. Moje první video byl jen třídní pozdrav školákům, druhé video vzkaz rodičům – jak pracovat se zadávanými úkoly, které rodičům posílám jednou týdně mailem vedle pravidelné online výuky. Při té je pro nás důležitý osobní kontakt přes Whereby, opakovaní učiva, kontrola pochopení látky, ale i sdílení společných zážitků. Dále jsem rodičům sdílela odkazy na procvičování online cvičení a od prvotního zadání úkolů šla i cestou pravidelných „dobrovolných úkolů a výzev“
A pak tedy vyvstala výzva i pro mě – natočit i ono výukové video. Šlo o seznámení se slovními druhy. Už teď vím, že by to šlo udělat i výrazně lépe a jinak, ale nikdo učený z nebe nespadl. 🙂
Na co jsem tedy od startu myslela?
- Co chci předat – tedy na obsah.
- Jak to předat – ústně a s očním kontaktem, který nám chybí a to nejen audio a video, ale i vizuálně písemně vypsat 10 slovních druhů.
- Nic dlouhého, i když ještě jsem se odkazovala na přiloženou básničku a jiné sdílené video na sítích.
Co jsem musela připravit?
- natáčím na iphone na stativu, používám ipad s tužkou
- musela jsem myslet na pohled do kamery,
- zohlednit úpravu zevnějšku – vlasy, oblečení,
- zatím máme bílé zdi, tak jsem neřešila „zátiší“ v pozadí,
- jako učitelé bychom měli umět pracovat se svým hlasem – taky jsme hlasoví profesionálové – mluvit srozumitelně, artikulovat, pracovat s tempem, důrazem, melodií.
Přidat komentář