Naše třída
Placky máme rádi

Placky máme rádi

Když jsem se loučila se svým prvním pracovním působištěm a třídou, bylo to po sedmi letech a to v roce 2011. Tehdy jsem odcházela od třídy s 31 žáky, kteří mě s rodiči nominovali na Ámose a při té příležitosti – z obhajovacího proslovu i v rámci lyžáku – došlo k tomu, že jsem byla i mezi kolegy a žáky tou dobou nazývána „naše Kač – Kač“. Tehdy jsem poprvé nechávala udělat placky… S odstupem času se jim směji, přece jen sluníčko a nápis Kač-Kač… Ale v tu dobu mi to přišlo, že na ní bylo přesně to, co jsem chtěla…“Loučím se, neplačme, bylo mi hezky, mějte krásné léto a buďte šťastni.“… Pravda, bez slz se to tenkrát neobešlo a závěrečná videa a zahradní slavnost byly dojáky… A slzy jsem si utírala do kapesníčků, které mi podala třídní mamka a co na nich bylo? Kačka na koloběžce a slz bylo zase ještě více. I s odstupem času mě tyto třídy dospělých i dětí, ale i kolegů z té doby, zdraví:  „Jeeee, Kač-Kač“. To jen na úvod, kdy, jak, proč a kde vznikl můj vztah k plackám. 🙂
Placky máme rádi
Dnes už se mezi učitele běžně dostávají nabídky s plackami na začátek a závěr školního roku, na pasování na čtenáře, na označení čtenáře a písaře atd. Přiznám se, že mě taková „hromadná nabídka“ neoslovuje, i když věřím, že své kupce a klienty určitě najde a i taková placka školáka rozzáří a nadchne. 🙂
Já jdu cestou vlastní přípravy a podkladů pro placky. Taky rozdám dvě až tři za rok a těší  mě, když vidím, jak je školáci hrdě nosí a sbírají, a myslím si, že je to i proto, že ví, že jsou jejich, vyrobené jen pro ně a ví od koho jsou, s čím a proč. Často dávám placky s vlastním třídní maskotem a při „zvláštních příležitostech“. 
Placky máme rádi
Placky máme rádi
Vedle třídních aktivit jsem připravovala placky pro tábor i pro školní letní slavnosti, pro prvňáčky v září, pro zápis i na školy v přírodě. Jako rodina je používáme i při kulatinách a měli jsme je i místo svatebních voniček. 🙂 Prostě máme placky rádi. 🙂
Placky máme rádi Placky máme rádi
Pokud vás placky baví, určitě si s nimi vyhrejte a tvořte speciálně pro sebe a svou třídu na míru.  Jsou školy, které mají pořízené i vlastní kleště na placky a nabízí se tak i možnost společné výroby s dětmi či rodiči, což přinese určitě taky větší váhu a zážitek.

Co je potřeba:

  • Připravit si podklady pro tisk a uvědomit si, co na ní chcete.
  • Podklady je ideální mít ve vektorech (Zdroje a formáty pro třídní maskoty).
  • Přípravu realizuji v programu Affinity Designer.
  • Zvolit a použít obrázek ve vhodném rozlišení, čitelné písmo a font se správnou diakritikou.
  • Myslete na pozadí placky, které by mělo přesahovat skutečné rozměry placky (při výrobě se ořízne, jinak může vzniknout bílý okraj, což nevypadá pěkně).
  • Výběr placek bývá ze tří velikostí – malé, střední, velké.
  • Odeslat do tiskárny, reklamního studia nebo specializované služby pro tvorbu placek.
  • Vyzvednout – zaplatit – rozdat – radovat se. 🙂

 

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Přidat komentář

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.