„Vítejte v ptačí říši“. To byl program, který jsme se třídou navštívili v blízkém muzeu.
Tam nás nadchlo, vedle programu s mnohými aktivitami, i to, že jsme si poslechli Ptačí operu. Třeba se i vám a vašim třídním dětem bude líbit. My se k ní už opakovaně vraceli.
Ptačí téma nás může provázet hned v několika předmětech a v různých aktivitách:
- popis stavby těla ptáků
- dělení na stěhovavé a stálé, nebo podle prostředí, kde žijí, či podle jiného charakteristického znaku – strava, tvar nohy, užitku…
- práce s encyklopedií
- tvorba prezentace
- ve slohu z pohledu ptáků: Co vidíme z výšky? Jak se učím létat? V čem mi lidé pomohli/ ublížili?…
- výtvarné zpracování
- pohybové a hudební zpracování, ozvěny, rytmizace
- při pobytu v přírodě – pokus o zachycení hlasu ptáků nahrávkou, focení, video záznam
Vedle opery a pár tipů přidávám ještě jednu papouškovou vlastní třídní aktivitu z doby Pirátů. I teď se třídou jsem totiž dříve vytvořený materiál vytáhla a trénujeme postřeh, paměť, čtení, jazyk.
Jedná se o 28 karet barevných papoušků s českým a latinským názvem, k tomu jsou vyrobeny i samostatné názvy jmen. Tak se mohou děti naučit poznávat a vyzkoušet se z několika druhů papoušků – přiřadit jeho jméno (když původní obrázek zasunete s nadpisem pod papír, koberec,..). Karty se mohou řadit podle druhu, zbarvení, abecedy…
Dále je možné takové karty na špejli využít i v terénu (třeba během tělocviku, procházky nebo na škole v přírodě), kdy se „loví/zachraňují“ jednotlivé druhy papoušků.
Zabodnete je ve vymezeném prostoru (např. hřiště, louka), vyhlásíte jméno papouška a po zástupci z dvou (či více týmů) ho jdou najít. Opakujete, než máte všechny vysbírány. Jde o „takovou štafetu“ s postřehem, kde a co je kolem mě? Kdo najde, má bod. Může se v daném kole vzít jen právě ten jeden vyhlášený papoušek. Vítězí tým s nejvyšším počtem karet.
Obě varianty jsme odzkoušeli opakovaně s různými skupinami. Největší radost mi udělala pirátská třída, která měla papouška za maskota, která skutečně odjížděla ze školy v přírodě s tím, že znala a poznala minimálně 20 různých papoušků. Někteří se je učili v druhé třídě už i latinsky. 🙂 Udělali mi tehdy velkou radost. 🙂 Jako třídní kapitán jsem na ně byla skutečně pyšná.
Ptačí sbor jako budík na iOS 🙂
https://apps.apple.com/us/app/dawn-chorus/id1146931666