Okolnosti vzniku pojmenovávání třídy motivačním jménem jsem stručně popsala u článku o třídním projektu Dračci.
Proč Piráti?
Motivační název pro třídní projekt Piráti jsem tentokrát stanovila již před začátkem dalšího školního roku s novými prvňáčky a pirátsky jsme se společně plavili tentokrát dva roky.
Třídní projekt – Motivace
Silnou vnitřní motivací pro mě bylo, aby prvňák neodešel s žádnou negativní reakcí na to, že si nese hnědý balonek, jelikož nám byla přiřazená, právě nijak nevábná, barva hnědá.
Třídní maskot
Tentokrát už byl tedy předem připraven i třídní maskot – pirátský papoušek, uvítací listiny a třídní pirátské lodě se jmény, které se snažily doplout k ostrovu pokladů.
Ve třídě se díky rodičům velmi záhy objevily pirátské vlajky, polštáře, truhlice, dalekohledy a další rekvizity, které „na třídní palubu“ bezpochyby patří a během prvního měsíce dotvořily třídní palubní zázemí se vším všudy.
Nadšené byly děti, rodiče i prarodiče a o to více mě to bavilo a utvrzovalo v tom, že i školní třída může nést jméno. A s hrdostí. A velkou. A že to tedy není tak „nevhodné a školkové“, jak jsem někdy od některých slyšela. stojím si za tím, že to má své opodstatnění a smysl.
- Dodržovala se Pravidla z Ostrovní cesty, kterou jsem se pokusila popsat rozsáhleji ve článku Putování po ostrovech – pravidla ve třídě.
- Každý den se otvíral Pirátský průkaz.
- Psal se měsíčně Pirátský deník.
- Členové posádky si vymysleli svá pirátská jména.
- Jelo se na školu v přírodě, kde byla nalezena velká pirátská kořist, ale k jejímu získání vedlo několik úkolů a zkoušek.
- Skládaly se pirátské rýmy o celé posádce, které se přednesly na třídní besídce.
- Diplomy a listiny měly spojovací prvek papouška.
- Zpívali jsme si a složili svou hymnu.
- Vyrobili třídního papouška na stěnu.
- Navrhli jsme si pro tisk třídní trička.
- Navštívili jsem chovatelku papoušků, u které jsem se nechali profesionálně vyfotit každý s papouškem a pak o tom vyšel i článek v časopise chovatelů.
- Vedla jsem třídní webové stránky, které sledovaly děti, rodiče, prarodiče i veřejnost a plnily se komentáři. Jejich odkaz již vzhledem GDPR neuveřejňuji a je pod heslem.
- Celou dvouletou plavbu jsme si maximálně užili a závěrečné loučení a zahradní rozlučka s tematickým programem a občerstvením byla skutečně dojemná.
Dobrý večer, chtěla jsem poprosit o radu. Chci pro svoji třídu zřídit webové stránky, zdarma, aby si mohli rodiče kontrolovat úkoly, učivo, akce, postřehy, zkrátka cokoliv, co potřebuji někde vyvěsit . Nemáte nějakou dobrou zkušenost, jak na to? Moc děkuji za odpověď. Eva K.,Prostějov
Dobrý den, podle mě nejlepší česká služba pro tvorbu webových stránek zdarma je https://www.webnode.cz/
Docela snadno lze vytvořit jednoduchý web, nabízejí také přednastavené šablony. Tvorba stránek je jednoduchá a nevyžaduje technické znalosti – vybíráte si z přednastavených modulů a text editujete stejně jako ve Wordu. Za poplatek lze připojit vlastní doménu, jinak web poběží na generické doméně http://[nejaky-nazev-webu].webnode.cz, což u školního webu asi ničemu nevadí.
Samozřejmě existuje spousta podobných anglických služeb.