Naše třída
Třídní maskoti - zdroje a formáty

Třídní maskoti – zdroje a formáty

Každý správný školní projekt by měl mít svého pěkného maskota.

V tomto článku se rozepíšu o tom, kde maskoty najít, na co si dát pozor a trochu popíšu aplikace, které používám při úpravě maskota (přiznám se, že s aplikacemi mi pomáhá manžel, takže pokud budete mít dotazy, klidně se ptejte a odpověď určitě dorazí).

Kde pořídit maskota?

Jenže kde takového maskota najít a jak si ho pořídit? V podstatě máme tři možnosti:

  1. Vytvořit si svého originálního maskota.
  2. Najít zdarma dostupný obrázek maskota a ten použít.
  3. Koupit si obrázek maskota na specializovaných servech.

Pro moje projekty se mi osvědčil nákup na webových stránkách GraphicRiver (placený) nebo Freepik (zdarma). Za pár dolarů lze zakoupit pěkně zpracované vektorové maskoty, které lze použít na tiskovinách a ostatních materiálech.

Ano, musíte nakoupit v dolarech, české koruny nejsou většinou podporované, ale žádný strach, platby v dolarech nejsou u českých bank problém a účetní si s nimi taky už nějak poradí (doporučuji se ale předem zeptat, pokud budete nakupovat na školní účet).

Třídní maskoti - zdroje a formáty
Maskot sovičky zakoupený na serveru GraphicRiver.

Proč bych si měla lámat hlavu nákupem obrázků, když mi Google na libovolné slovo ukáže hromadu obrázků? Protože existuje něco jako autorský zákon a podle něj není možné jednoduše použít obrázek, který jste našli třeba v obrázcích Google a používat ho ve svých projektech. Většina obrázků / obsahu (prakticky vše) na Internetu podléhá nějaké licenci, kterou je dobré si přečíst a dodržovat.

Stručný úvod do problematiky použití obrázků z Internetu sepsal Daniel Dočekal.

Formát

Při nákupu (nebo stažení volně dostupných obrázků) si dejte pozor na formát grafiky.

Pro pěkné výstupy (tisk, diplomy, nálepky, trička, placky…) je vhodné zakoupit / stáhnout maskoty ve vektorovém formátu! Vektorové formáty lze zvětšovat a zmenšovat do libovolné velikosti, což bohužel u bitmapových formátů nejde – resp. jde, ale když budete chtít obrázek zvětšit a překročíte tím velikost rozlišení bitmapového obrázků, dojde k jeho rozostření („rozkostičkování“), což nevypadá na tiskovinách pěkně – a já chci, aby moje výstupy vypadaly pěkně a dětem se líbily 🙂

Výhody vektorových obrázků

  • Možnost libovolně měnit velikost
  • Jednoduchá změna barevnosti a vlastností objektů

Nevýhodou je, že vektorové obrázky se hůř hledají a kvalitní zdroje budete muset nakoupit.

Společnost Sticker Mule, která vyrábí nálepky zveřejnila video, ve kterém porovnává výhody / nevýhody vektorů a bitmap. Video se zabývá podklady pro výrobu nálepek, ale obecně to platí pro všechny tiskoviny (placky, trička, diplomy).

IT moudro praví:

Vždy je lepší mít obrázek maskota ve vektorech než v bitmapě!

Aplikace

Pro editaci vektorových souborů používám program Affinity Designer (více informací o nástrojích, které používám naleznete na stránce Co používám?). Adobe Illustrator je součástí balíků aplikací Adobe Creative Cloud – u Adobe je nepříjemné, že se musí platit nemalý měsíční poplatek (Studenti a učitelé mají slevu, ale i tak je měsíční poplatek cca 20 € a roční licence vyjde na 235 €, což není zrovna málo). Affinity Designer je k dispozici za jednorázový poplatek cca 1300 Kč.

Pěkný článek o alternativách Adobe Illustrátoru vyšel na serveru @365tipu.

Snad vás tento stručný úvod trochu inspiroval k tomu, důmyslněji vybírat používané maskoty a budu ráda, pokud mi pošlete tipy na vaše zdroje vektorových obrázků, případně praktické zkušenosti s tvorbou a používáním maskotů.

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.