Ze školy jsem už nějaký ten pátek, ale co si pamatuji, byl zeměpis jeden z nejnudnějších předmětů, protože jsem nějak nepochopil (a dodnes nechápu), v čem bylo zajímavé se naučit nazpaměť hlavní města jednotlivých států, a vědět kolik měří nějaká náhodná hora v Jižní Americe, když už tehdy se daly tyto informace najít asi za minutu v „Rozumu do kapsy“ – dneska to dáte na Google za pár vteřin (ok, s pomalým Androidem to dáte taky do minuty :)).
Jediný, kdo na škole prohlašoval, že je zeměpis přitažlivý a zajímavý byly spolužačky, protože učitele byli tělocvikáři 🙂 Jinak ten předmět fakt dojem moc nedělal. Možná, že je to už za těch pár roků jinak, ale i tak se Vám můžou hodit do výuky zeměpisu a zeměpisných kvízů tyto dva tipy + jeden bonusový (spíše dějepisný):
Příběhy vlajek
Flagstories.co – vyčerpávající infografiky, které porovnávají a analyzují státní vlajky ze všech možných úhlů pohledu.
Zkreslení velikostí na mapách
Na webu TheTrueSize.com naleznete interaktivní mapu, která se umí vypořádat se zkreslením velikostí jednotlivých států na mapě. Takže když dáte různé státy na úroveň rovníku uvidíte jak jsou ve skutečnosti velké.
Update: Na Google mapách se při velkém odzoomování neukazuje svět jako plochá deska, ale zobrazí se globus.Bonus: Atomová bomba na Google mapě
Interaktivní mapa, na které se můžete podívat, co všechno by bylo srovnané se zemí, kdyby atomová bomba dopadla na Vaše město… Určitě zajímavější pomůcka než vykládat o tom, že Hiroshima byla kompletně zničená. Pod tím si nikdo nepředstaví, jak ty bomby byly silné. Něco trochu jiného je říct: „Kdybyste odpálili Little boye nad středem Prahy, bylo by zasaženo i Paladium“.